نرم افزارهای شخصیت محور
73 بازدید
موضوع: ارتباطات
مصاحبه کننده : حمیدکرمی
محل مصاحبه : حوزه نت
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : مرکز تحقیقات کامپیوتری نور
تاریخ نشر : Apr 22 2014 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

بسم الله الرحمن الرحیم

نرم افزارهای شخصیت محور

سؤال : جناب آقای رضائی دقیقا پارسال روز دوم اردیبهشت 1392 با شما مصاحبه کردیم و شما در آن مصاحبه گفتید قبل از سال 90 شما پروژ‌های قبلی را تکمیل نموده‌اید اما از سال 90 تا سال 92 مجموعا 41 پروژه شخصیت محور  برای تولید معرفی شدند و خلاصه شما قالب فعالیت خود در سال  را با 41 پروژه بیان کردید، حال امروز  می‌خواستم بپرسم با این قالب 41 پروژه‌ای چه کردید و امروز در چه وضعیتی قرار دارید؟

جواب: در واقع شما دو سؤال را با هم ادغام نموده‌اید اول اینکه آیا قالب 41 پروژه تغییر کرده یا نه و دوم اینکه سرنوشت این 41 پروژه چه شد .

در مورد قالب باید عرض کنم از این مجموعه، 4 پروژه مورد موافقت قرار نگرفت چون نسخه اول این پروژه ها در معاونت بازرگانی انجام  شده بود و قرار شد ادامه کار در همان معاونت انجام شود که عبارتند از پروژه های مجموعه آثار وحید بهبهانی، مجموعه آثار آخوند خراسانی، مجموعه آثار محدث قمی و مجموعه آثار آیت الله خوئی که به این ترتیب تعداد پروژه های ما به 37 پروژه کاهش یافت.

 از طرف دیگر 3 پروژه به مجموع پروژه های ما اضافه شد، چون نسخه اول این نرم‌افزارها در سالهای 90 و 91  تولید شده بود و با استقبال زیاد کاربران محترم هم مواجه شد اما این کاربران محترم اعتراضاتی هم نسبت به کمبود منابع داشتند لذا قرار شد این 3 پروژه در سال 92 ارتقا پیدا کنند.

این 3 پروژه عبارتند از:

1-     نرم‌افزار صاحب عروه: به مناسبت کنگره ایشان در اسفند 91 تولید شد و به خاطر محدودیت زمانی نتوانستیم از همه آثار استفاده کنیم .

2-     نرم‌افزار  علامه امینی : کتابخانه امیر المؤمنین علیه السلام مستقر در نجف اشرف و خانواده ایشان این نرم‌افزار را بررسی نموده و گفتند از آثار خود علامه امینی فقط الغدیر در این نرم‌افزار موجود است و بقیه آثار این نرم‌افزار کتب مرتبط با الغدیر است اما خبری از سائر آثار خود علامه امینی در این نرم‌افزار نیست، پس به جهت افزوده شدن سائر آثار، نرم‌افزار  نیاز به نسخه دوم دارد.

3-     نرم‌افزار علامه طباطبایی که در این مورد هم استقبال زیاد بود و هم اعتراض و از طرفی بعدا دسترسی به آثار دیگری از ایشان حاصل شد.

 لذا  این 3 سه پروژه به مجموع پروژه‌های ما اضافه شد و جمعا 40 پروژه در دستور کار قرار گرفت.

از طرف دیگر 5 پروژه جدید برای سال 92 پیشنهاد شد، 4  پروژه از سوی معاونت پژوهشی ارائه شد، مجموعه آثار 1- مقدس اردبیلی، 2- میرزای قمی، 3 - ابن ادریس حلی و 4 - علامه سید عبدالحسین شرف الدین عاملی، و همچنین مدیریت محترم مرکز 5 - پروژه خاندان ایروانی  را پیشنهاد دادند که مجموعاً 45 پروژه شد.

اما در مورد پاسخ به قسمت دوم سؤال که سرنوشت این 45 پروژه به کجا کشید باید عرض کنم که از مجموع این 45 پروژه‌، متاسفانه در مرحله اول نتوانستیم بیش از 16 نرم‌افزار تولید کنیم که این 16 نرم‌افزار عبارتند از:

1-                       علامه طباطبایی

2-                       علامه امینی

3-                       صاحب عروه

4-                       ابن شهر  آشوب

5-                       علامه جعفر مرتضی عاملی

6-                       سید رضی

7-                       آیت الله سید عبد الاعلی سبزواری

8-                       شهید دستغیب

9-                       صاحب جواهر

10-               محدث جزایری

11-               محدث  عاملی

12-               محقق حلی

13-               ملا صدرا

14-               میر حامد حسین

15-               سید ابن طاووس

16-               شیخ  بهایی نسخه دوم

و در مرحله دوم 12 پروژه هم در شرف تولید است مثل  پروژه آیت الله العظمی بروجردی که آماده شده و قرار است با قالب جدید کتابخانه نور ارائه گردد،   این 12 پروژه عبارتند از :

1-                       آیت الله بروجردی

2-                       علامه شرف  الدین

3-                       ابن ادریس حلی

4-                       محقق شوشتری

5-                       علامه شیخ  محمد جواد مغنیه

6-                       علامه طباطبایی نسخه دوم

7-                       میرزای قمی

8-                       فیض کاشانی  نسخه  دوم

9-                       حکیم بوعلی سینا نسخه  دوم

10-                خواجه نصیر الدین طوسی نسخه دوم

11-               شیخ کلینی نسخه دوم

12-               شیخ مفید نسخه دوم

مجموع پروژه‌های مرحله اول و مرحله دوم می‌شود  28 پروژه پس 17 پروژه دیگر  هنوز باقیمانده است و لیستش تکمیل نشده است که امیدواریم این 17 پروژه هم در سال 93 به مرحله تولید برسند این 17 پروژه در حال انتظار عبارتند از :

1-                       حکیم سبزواری

2-                       سید مرتضی

3-                       شهیدین

4-                       شیخ انصاری

5-                       شیخ طبرسی

6-                       شیخ طوسی نسخه دوم

7-                       شیخ صدوق 2

8-                       علامه حلی

9-                       علامه امینی نسخه  دوم

10-               علامه حسن زاده آملی نسخه  دوم

11-               علامه بلاغی

12-               علامتین مجلسی نسخه  دوم

13-               امام خمینی نسخه دوم

14-               فاضلین نراقی نسخه دوم

15-               صاحب عروه نسخه دوم

16-               مقدس اردبیلی

17-               محقق ایروانی

جای بسی سؤال است که چرا مثلا پروژه‌هایی مثل مجموعه آثار شیخ طبرسی که از سال 90 پیشنهاد شده هنوز لیستش تکمیل نشده، اما پروژه علامه شرف الدین که در سال 92 پیشنهاد شده خیلی زود لیستش تکمیل شده و رفته برای تولید؟.

بهتر است جواب این سؤال را با توضیح چند نکته بیان کنیم:

1-     اخیرا بحث مالکیت معنوی بسیار مهم است پس پروژه‌هائی که هنوز لیستش بسته نشده غالبا به مشکل مالکیت معنوی برخورد کرده‌اند، مثلا مؤلف، یا محقق، یا مترجم و یا ناشر این آثار اجازه نشر دیجیتالی کتاب خود را به مرکز نداده‌اند، و مرکز  نتوانسته است با اینها قرارداد امضاء  کند.

2-    بعضی از  کتب شخصیتها اینقدر مهم هستند که نمی‌شود برای شخصیت مورد نظر مجموعه آثار تولید کرد بدون این کتاب، مثلاً وقتی می خواهیم نرم‌افزار حکیم سبزواری را تولید کنیم اصلا بدون شرح منظومه هیچ لطفی نخواهد داشت، همه حکیم سبزواری را به شرح منظومه می‌شناسند و بالعکس، و در ثانی برخی کتب این نرم‌افزار، شروح و حواشی شرح منظومه است، حال اگر  خود شرح منظومه نباشد شروح و حواشی آن بی‌فایده خواهند بود .

3-     در مورد پروژه امام خمینی چشم به راه مؤسسه تنظیم نشر و حضرت امام هستیم تا مجموع همه کتب، مقالات و حتی پایان‌نامه‌های مربوط به حضرت امام را در اختیار ما قرار بدهند تا در تولید مجموعه آثار امام خمینی نسخه – 2، به آثار حضرت امام در مرحله اول، یا شروح و حواش تحریر الوسیلة در مرحله دوم قناعت نکنیم، بلکه شأن حضرت امام را رعایت نموده و حتی المقدور نرم‌افزار جامعی تولید کنیم تا بتوانیم خود را قانع کنیم که ان شاء الله قدمی برای امام برداشته و انجام وظیفه‌ای نموده‌ایم.

4-    در مورد مجموعه آثار مقدس اردبیلی، تلاش زیادی شده است تا همه آثار کنگره بزرگداشت مقدس اردبیلی که در سال 75 برگزار شد را پیدا نموده و در این نرم‌افزار عرضه کنیم، اما برخی از مجلدات آثار کنگره ایشان را هنوز پیدا نکرده‌ایم .